Litoterapia – leczenie kamieniami

Akwamaryn

Jest to kryształ górski o kolorze przydymionego. Legenda głosi że pochodzi ze skarbca zakochanej w ziemskim księciu nimfy morskiej. Został przez nią wyniesiony na brzeg w podarunku dla ukochanego. Akwamaryn to beryl o barwie morskiej wody. Sporządzano z niego amulety dla żeglarzy. Uchodzi za kamień jasnowidzów i mistyków. W litoterapii stosowany przy zatrzymywaniu płynów w organizmie. Noszony na szyi łagodzi kaszel,choroby górnych  dróg oddechowych i płuc. Uspokaja nerwy. Przy leczeniu oczu 1 akwamaryn umieszcza się na czakrze 3 oka, a 2 na zamkniętych powiekach. Przy bólach zębów, szczęki, gardła, oszlifowany kamień włożyć na parę minut do ust.  Zmniejsza napięcie i bóle szyi. Położony na czakrze splotu słonecznego wzmacnia wszystkie organy w tym rejonie. Likwiduje zaburzenia i bóle w okolicy żołądka. Niezastąpiony w chorobie lokomocyjnej. Zwiększa aktywność grasicy i  rozjaśnia umysł. Wzmacnia organy oczyszczające ciało: wątrobę, nerki, śledzionę,  tarczycę. Na poziomie  komórkowym stymuluje produkcję białych ciałek krwi. Zmniejsza lęk, dezorientację i problemy z wyrażaniem uczuć.Wyrównuje ciało eteryczne i mentalne. Przez wielu ezoteryków akwamaryn jest uważany za kamień ery Wodnika. Stanie się amuletem przewodników nowej ery, przynosząc im odwagę w głoszeniu poglądów, kształtowaniu  życia, wpajaniu miłości bliźniego. Stosowany w magii ochronnej. Działa uspokajająco. Rozpoznaje stosunek ludzi do  właściciela kamienia. Przynosi pewność siebie. Noszenie akwamarynu oczyszcza duchowo, umacnia  bezinteresowną miłość, podsyca tęsknotę za spokojem i harmonią w świecie.


Awenturyn

Jest to kryształ górski o kolorze przydymionego Jest to materiał o barwie jasno do ciemnozielonej, czasem złotawy lub brunatny. Czerwono brunatnawa odmiana nazywana bywa złotym kamieniem. Ma niezwykle silne uspokajające działanie. Litoterapeuci zalecają noszenie go przez osoby znerwicowane lub długotrwale wzburzone. Działa kojąco i  wspiera leczenie schorzeń serca (najlepiej współpracuje z kwarcem różowym), spowodowanych długo trwałym  stresem, przestrachem lub wzburzeniem emocjonalnym zaleca się noszenie go na sercu, również przy rozmaitych  chorobach skórnych. Egzemy na tle nerwicowym, łuszczyce, uczulenia, pokrzywki czy półpasiec potrafią zniknąć przy zastosowaniu tego kamienia. Wibracje zielonego awanturynu oddziałują na ciało fizyczne i otaczające je ciao subtelne delikatnie, stopniowo dzięki czemu człowiek wycisza się, rytm serca uspokaja się wraca do normy. Harmonizuje się  ciśnienie. Wspaniała maskotka dla znerwicowanych dzieci. Przy kłopotach z zasypianiem – pod poduszkę. Ciemnozielony pomaga przy rekonwalescencji, ucisza leki wzmacnia komórki nerwowe. Jasnozielony – uwalnia od  napadów nieokreślonego lęku. Położony w okolicach serca lub na splocie słonecznym, daje uczucie odprężenia i  spokoju. Czerwonobrunatny dodaje energii osobom anemicznym, zmęczonym, wyczerpanym, długotrwałym  wysiłkiem umysłowym lub fizycznym. Ściąga na ziemię osoby bujające w obłokach. W chwilach przepracowania  wyczerpania, zmęczenia wiosennego, przykładać pod kość ogonową. Po każdym użyciu należy umyć kamień pod  bieżącą, zimna wodą. Ważne aby służył tylko jednej osobie – w innym przypadku następuje zakłócenie wibracji. Na poziomie fizycznym awanturyn ma zdolność „wyciągania” chorób. Należy postępować z nim ostrożnie, ponieważ może  zadziałać na poziomie psychicznym i ujawniać dawne rany i rozgoryczenia. Jest świetnym „odpędzaczem” zmęczenia i  poprawiaczem” nastrojów.  W magii – stosowany w rytuałach szamańskich. Szamani noszą go na sercu, aby ich  duchowy przewodnik mógł trafić do ich serc. Stosowany w magii miłosnej, terapeutycznej, szczęścia i przyciągania  dobrobytu.


Fluoryt

Fluoryt, czyli zbierający, to kamień menadżerów i palaczy. W zależności od czystości może być przejrzysty i bezbarwny. Zwykle występuje z domieszkami innych minerałów, barwiących go na kolor  fioletowy, niebieski, zielonkawy, różowo-czerwony, żółty. Kształt i kolor wpływają na właściwości uzdrawiające.  Starożytni stosowali fluoryt do powstrzymywania otosklerozy, czyli utraty słuchu z powodu tworzenia się patologicznej tkanki kostnej. Pomaga również przy wzmacnianiu kości i zębów. Do dzisiaj litoterapeuci wspomagają fluorytem chorych na nowotwór płuc. Fluoryt ma przydomek „zbierający” ze względu na ogromny potencjał. Nie tylko wycisza, ale przede wszystkim usuwa zbędną energię, kiedy odczuwamy potrzebę koncentracji i zachowania spokoju umysłu. Jest dobrodziejstwem w chwilach gniewu i wyciszania impulsywnych zachowań. Pozwala bowiem głębiej przyjrzeć się danej sprawie, kierować się intuicją i rozsądkiem. Pomaga w likwidowaniu barier w funkcjonowaniu prawej półkuli mózgu. Uwolnienie od frustracji i zagubienia pozwala prawej półkuli badać i rozumieć zawiłości życia. Zaobserwowano u niego zjawisko fluorescencji. Temu zawdzięcza swoją nazwę. Woda fluorytowa używana jest do rozpuszczania kamieni nerkowych. Fluoryt, na poziomie energetycznym, otwiera czakry. Zielony – otwiera czakry serca, pobudza postrzeganie pozazmysłowe. Fioletowy – otwiera trzecie oko, powoduje obiektywne spojrzenie na ludzi i otaczający świat. Niebieski – otwiera czakrę gardła, uspokaja i pozwala przezwyciężyć obciążenia karmiczne. Żółty – pomaga w skupieniu się i pozwala na bezkonfliktową pracę w grupach i z grupami. Ponadto fluoryt pomaga w odróżnianiu prawdy od iluzji. Chroni rodzinę. Przywołuje przodków i pozwala poznać własne korzenie. Pomaga wywołać bardzo czytelną wizualizację. Wzmacnia system nerwowy. Zapobiega chorobom psychicznym. Oddala niepokoje.


Kalcyt

Kalcyt jest najbardziej różnorodnym minerałem. Z niego powstają stalagmity i stalaktyty w jaskiniach. Barwa biała. Inne barwy zależą od domieszek żelaza, manganu i innych pierwiastków. Zielony kalcyt jest znakomitym uzdrowicielem duszy i ciała. Świetny w sytuacjach, gdy ktoś walczy o odzyskanie równowagi duchowej. Kalcyt bardziej uspokaja niż stymuluje. Woda kalcytowa wprowadza w relaks po zdenerwowaniu i przy kłopotach emocjonalnych, pomaga przy dolegliwościach żołądkowych. Zielony kalcyt jest idealny dla ludzi z problemami psychicznymi, dla tych, którzy świadomie pragną przeprogramować swój system przyzwyczajeń. Również dla „kalek” myślowych. Pomaga w pozbyciu się starych, niedopasowanych do teraźniejszości koncepcji życiowych i wprowadzeniu nowych. Najlepiej umieścić go na karku. Kiedy nasze schematy życiowe stają się bardzo sztywne i utrwalone, miejscami, w których zamanifestują się w ciele fizycznym będą kości, ścięgna, stawy. Dlatego zielony kalcyt jest doskonały dla cierpiących na reumatyzm, osteoporozę. Użyć go można w przypadku kontuzji sportowych – skręceniach, zwichnięciach, naciągniętych ścięgnach. Dzięki ochładzającej, jasnozielonej barwie ma zdolności do obniżania gorączki. Goi oparzenia. Łagodzi stany złości i irytacji. Obniża wysokie ciśnienie. Umieszczenie zielonego kalcytu na ciele w pobliżu umiejscowionego bólu, może szybko przynieść ulgę. Złoty kalcyt pielęgnuje wartości ducha i poprzez uzdrawianie duszy uruchamia mechanizm samouzdrawiania. Ma siłę aby skierować wartości duchowe z czakramu koronnego do ciała fizycznego jeśli leży na pępku podczas uzdrawiania kryształami. Można złoty kalcyt ułożyć na czakramie koronnym w celu stymulowania wysokich częstotliwości myśli, nowych inspiracji, pomysłów i twórczych projektów. Jest to dobry kamień do medytacji, noszenia na lub przy sobie, gdy musimy być duchowo i intelektualnie sprężeni. Kamień twórców, naukowców, pisarzy. Duszy pozwala zapamiętać informacje podczas podróży astralnych. Doskonały przypominacz.


Karneol

Karneol kiedyś nazywany był klejnotem herbowym, bowiem sporządzano z niego pieczęcie i oczka do pierścieni herbowych. Jego właściwości uzdrawiające uznał już Mahomet, o czym wzmiankę można znaleźć w Koranie. Starożytni lekarze stosowali karneol do leczenia chorób nerwowych, febry, gorączki wzmacniania zębów, regulowaniu miesiączki. Radzili kłaść go na oczy w razie bólu głowy. Bywa pomocny przy bezpłodności impotencji, gdyż likwiduje blokady energetyczne w organach rozrodczych. Karneol pomaga pozbyć się kłopotów z układem trawiennym. Zapewnia bowiem równomierne spalanie i przetwarzanie pokarmów. Hamuje odkładanie się tłuszczów w organizmie. „Puszystym” doradza się noszenie go na splocie słonecznym. Żółty karneol pomaga w uwalnianiu negatywnych emocji (złość, gniew, agresja). W tym celu masujemy nim okolice wątroby. Odtruwa również krew (schorzenia skórne, trądzik), przyłożony na ranę przyspiesza gojenie. Zmniejsza bóle reumatyczne i neurologiczne poprzez rozgrzewanie i odtruwanie. Zimą – niezastąpiony. Przy marznięciu rąk, drobne kamyki nosimy w rękawiczkach. Przy przeziębieniu układamy na piersi lub nosimy naszyjnik z karneolu. Reguluje układ krążenia. Niezastąpiony przy żylakach. Karneol jest kamieniem siły – budzi naszą energię do życia, wzmacnia i intensyfikuje doznania miłosne. Nie pozwala zadowalać się tym co już osiągnęliśmy, budzi naszą kreatywność. Nie jest przeznaczony dla ludzi aktywnych! Pogłębia zmysł dotyku. Chroni od zła, podnosi na duchu, ugruntowuje energie. Wzmacnia koncentrację oczyszczając umysł i pomagając skupić myśli. Marzycieli sprowadza na ziemię. Polecany roztargnionym i sklerotykom.


Kryształ górski

Jest „mistrzem” pośród uzdrawiających kamieni. W starożytnej medycynie wykorzystywany był do uzdrawiania i duszy i ciała. Kryształ pomaga w medytacji, relaksacji, oczyszczaniu i wzmacnianiu organizmu. Wzmaga działanie innych minerałów, ziół i esencji. Działa jako odpromiennik przy komputerach, telewizorach i innych urządzeniach elektronicznych. Neutralizuje negatywne promieniowanie cieków wodnych (w takich przypadkach najskuteczniejsza jest „szczotka” kryształowa, czyli skupisko zrośniętych kryształów). Co kilka dni kamień należy oczyszczać pod strumieniem zimnej wody. Hildegarda z Bingen, do leczenia chorób tarczycy i oczu, używała kryształu górskiego nagrzanego słońcem. Podgrzany kamień należy przykładać do wola, kilka razy dziennie. Dobre efekty daje noszenie kryształowych korali (codziennie czyścić pod bieżącą wodą, raz na kilka dni wykładać na słońce). Przy zawrotach głowy i zaburzeniach błędnika należy nosić wisiorki z k.g. Rano i wieczorem przez 20 minut na czole, między brwiami, należy przykładać piramidkę kryształową. Kryształ górski poprawia jakość wody pitnej (do dzbanka z wodą wrzucić kawałek kryształu). Woda taka nabiera smaku, daje siłę witalną. Pić ją należy zwłaszcza przy biegunkach i braku energii życiowej. Służy też do przemywania oczu. Służy też do przemywania oczu. Przy wypryskach (trądziku) dzbanek wystawić na działanie słońca. Kryształ górski zmniejsza napięcie nerwowe, oddala negatywne myśli. Przejmuje na siebie niedobre wibracje ludzi. Potrafi ogrzać ludzkie serca, zmienić osoby zasadnicze  i surowe w otwarte i przychylnie nastawione do bliźnich. Świetnie oczyszcza krew, ciało i umysł. Wspiera medytację, ponieważ jest jedynym kamieniem, który odblokowuje wszystkie czakry. Bardzo dobrze sprawdza się w zwalczaniu stanów zapalnych (np. zatoki). Wykorzystywany jest do akupresury stóp. W magii wspomaga wizualizację i jest doskonałym przekaźnikiem energii. Ułatwia komunikację między ciałem a światem duchowym. Powinien być zaprogramowany dla konkretnej magii i celu. Przyciąga moc światła i energii. Działa na wszystkich poziomach energetycznych. Najczęściej jest stosowany w magii uzdrawiającej. Wzmacnia i przekształca subtelne wibracje. Jest kluczem do otwierania centrów energetycznych i psychicznych. Pozwala na medytacje na bardzo wysokim poziomie. Wyzwala wyższą świadomość, rozwija mistyczne i duchowe dary. Oczyszcza chaos na wszystkich poziomach. Nie jest katalizatorem możliwości lecz prawdopodobieństw i z tej  przyczyny potrafi przekraczać granice „normalności naszego życia”.


Kwarc dymny – morion

Jest to kryształ górski o kolorze przydymionego brązu, szarości, czerni. Działa zbawiennie na brzuch, nerki i organy płciowe. Energia morionu przynosi ulgę w schorzeniach serca, zaburzeniach neurologicznych depresjach, melancholiach, infekcjach. Niezastąpiony przy leczeniu narkomanii. Wzmacnia przyswajalność białka witaminy E, witamin z grupy B. Działa dodatnio na skórę, włosy, tkankę łączną. Świetny dla wróży i uzdrowicieli  (zwłaszcza dla tych, którzy przekazują energię na odległość). Pozwala magnetyzować i przekazywać myśli telepatycznie. Wykorzystywany jest do wyzwolenia energii kundalini. Wywiera wpływ na czarkę krzyżową,  wytwarzając silny związek między osoba noszącą go a ziemią.  Dodaje odwagi, pomaga w odkrywaniu nowych zadań i znajdowaniu rozwiązań. Chętnie jest noszony przez żołnierzy. Rozbudza instynkt samozachowawczy. Każdy kto czuje że nadeszła chwila rozpoczęcia życia od nowa powinien 2 x dziennie pić wodę, w której kwarc dymny moczony był przez minimum 6 godzin. Wesprze to proces wewnętrznej i zewnętrznej odnowy. Kwarc dymny znany jest ze swej zdolności do  uwydatniania snów, czasem nawet bardzo realistycznie. Przy medytacji z morionem następuje bardzo głęboki relaks.  Daje to możliwość głębokiego rozpoznania i zlikwidowania stresu. Kamień ten otwiera drzwi pomiędzy ograniczoną świadomością, a nieograniczoną podświadomością. Kiedy umysł się rozwija, bardzo ważne staja się sny. Umożliwiają  one ekspansję w nowe obszary.


Kwarc różowy

Powszechnie wiadomo że jest to najlepszy kamień do leczenia wszelkiego rodzaju migren i bólów głowy. Uspokaja emocje, pomaga w cierpieniach wywołanych emocjonalną traumą. Leczy rany spowodowane lekceważeniem. Pobudza wyobraźnię i intelekt, otwiera serce na spokój wewnętrzny, miłość, poznanie siebie. Szczególnie uzdrawia wewnętrzne rany, gorycz i smutek. Ułatwia przebaczanie, wspiera miłość i przyjaźń. Uwrażliwia na piękno. Podobno to Amor podarował ludziom kwarc różowy. Miał pomagać młodym dziewczętom w znalezieniu męża.Za sprawą delikatnej, różowej barwy, przypomina pąk róży. Jest doskonałym towarzyszem młodych ludzi, zwłaszcza artystów. Uskrzydla wyobraźnię. Jest wspaniałym prezentem dla tych, których przyjaźń chcemy zachować lub umocnić. Przyspiesza gojenie się ran pooperacyjnych. Wspomaga krążenie krwi oraz pracę nadnerczy i nerek. Wzmacnia płodność kobiet i mężczyzn. Łagodzi huśtawkę nastrojów i napięcie seksualne. Współdziała z czakrą serca. Zwalcza depresje i choroby psychiczne.


Kwarc z rutylem

Jest to kryształ górski w przydymionym kolorze. Kryształ górski miewa „wrostki” innych minerałów. Do moich  ukochanych kamieni należy kwarc z rutylem, czyli z tzw. złotymi włosami Wenus. Jest to bardzo silny środek  uzdrawiający. Wzmaga siły życiowe, stymulując aktywność psychiczną. Zapobiega też depresji lub bardzo ją  zmniejsza. Wspomaga komunikację z własnym ja. Na poziomie fizycznym, wspomaga regenerację tkanek, polepsza  przyswajanie składników odżywczych, poprawia funkcjonowanie systemu immunologicznego. Hamuje procesy  starzenia. Pomaga przy Kłopotach z drogami oddechowymi (astma, zapalenie oskrzeli). Równoważy różne poziomy świadomości. Zwiększa zdolność podejmowania decyzji i siłę woli. Pobudza jasnowidzenie, zwiększa siłę życiową.  Ułatwia kontakt z duchowymi przewodnikami. Wodą, w której moczył się kamień (6 godzin), można przemywać rany,  również po oparzeniach, uszkodzeniach skóry pierwiastkami promieniotwórczymi. Kwarc z rutylem chroni młodzież w  ieku dojrzewania przed negatywnymi, agresywnymi energiami, wprowadza pogodny nastrój. Umacnia wiarę w  siebie i sprawia że przypominają się wszystkie wiadomości,  kiedy ze strachu czuje się pustkę w głowie. Warto po ten minerał sięgnąć w gorącym okresie egzaminów lub w sytuacjach podbramkowych. Umieszczony na „trzecim oku”  podczas medytacji wspaniale  uwydatnia duchowe wizje i pomaga w intuicyjnej interpretacji. Ułatwia dostęp do wewnętrznego spokoju i zgromadzonej w umyśle wiedzy. Podnosi poziom energii, oczyszcza umysł z zamętu,  umożliwia skupienie się na bieżącym zadaniu.


Lapis lazuli

Niebieski, nieprzejrzysty kamień, często z  białymi plamkami i złocistymi ziarenkami pirytu. Klejnot intelektu, rozsądku i bystrości umysłu. Jest bramą prowadzącą do wewnętrznej mądrości i prawdy, środkiem do ich wyrażania  gdy zostaną uzyskane. Niezmiernie rzadko przyciąga na fizycznym poziomie. W starych kulturach uznawany jest za święty kamień bogów. W Ur i Sumerze ozdabiano nim grobowce królów. W starożytnym Egipcie nazywany był niebiańskim kamieniem, rzeźbiono w nim skarabeusze – amulety, które włożone do sarkofagu pomagały duszy przejść do krainy zmarłych. Na nim wyryte zostały prawa dane Mojżeszowi. Uważany jest za kamień magiczno – lekarski. Przyciąga mistyków i poszukiwaczy, a także tych, którzy badają ścieżki przeszłości. W arabskich przekazach zalecano, by wodą, w której moczył się (gotował), przemywać chore oczy, a także miejsca zapalne skóry. W fazie ubywającego księżyca należy przez 3 dni po 3 razy dziennie pocierać nim chore miejsca. Oczywiście za każdym razem należy kamień oczyścić. Starożytni medycy używali go do złagodzenia malarii, w zaburzeniach krążenia, chorobach krwi, gorączce, nerwobólach, schorzeniach oczu, melancholii, histerii, a także do stymulowania jasności umysłu. Lapis lazuli oprawiony w srebro przynosi ulgę ludziom dotkniętym chorobami skóry, epilepsją i reumatyzmem. Osobom nerwowym i porywczym zapewnia pogodę ducha a lękliwym odwagę. Edgar Cayce (śniący prorok) uważał,  że lapis lazuli zwiększa poczucie siły, witalność i męskość. Współcześni litoterapeuci stosują go również w zapaleniach gardła,  przełyku, krtani, oskrzeli. Eliksir z lapis lazuli może być stosowany w zaburzeniach śledziony, płuc, gardła, limfy,  grasicy oraz do kąpieli przy schorzeniach skóry. Zaobserwowano, że kamień ten oprawiony w złoto hamuje pewne  procesy chorobowe m. in. przy SM. Rozgrzany na słońcu, położony na miejsce ukąszone przez owady, opuchnięte czy  zmienione zapalnie, przynosi natychmiastową ulgę, zmniejsza obrzęk, powoduje szybsze gojenie. Łagodzi nerwobóle i kolkę wątrobową. Wzmacnia mięśnie pleców po wypadku. Łagodzi bóle głowy spowodowane uderzeniem. Normalizuje  ciśnienie krwi, przeciwdziała wylewom. Noszony bezpośrednio na tarczycy wzmacnia włosy, hamuje proces łysienia, dba o prawidłową strukturę układu kostnego. Wykorzystywany przy zaburzeniach  psychosomatycznych i chorobach  psychicznych. Obdarza nadzieją i samoświadomością. Pomaga zmierzyć się z własnym cieniem. Ułatwia  przebicie się przez pozory w celu odnalezienia wewnętrznej prawdy. Oczyszcza aurę. Wywołuje wizje, wzmacnia myślenie abstrakcyjne. Osobom zagubionym w rzeczywistości oraz z autyzmem pomaga łatwiej poruszać się w świecie. Położony na czole sprzyja uzyskaniu jasności umysłu, rozwija wewnętrzną dyscyplinę, ułatwia kontakt z duchowym przewodnikiem. Chroni od porażeń. Daje poczucie bezpieczeństwa. Jest kamieniem prawdziwej przyjaźni.